poniedziałek, 5 czerwca 2017

Jaspis

Od jakiegoś czasu chodził mi już ten pomysł po głowie. Pomysł spisu kamieni, których używam do mojej biżuterii :) I oczywiście tych, których nie używam :) Ja sama chciałabym taki spis i opis kamieni mieć u siebie, ponieważ wydaje mi się to bardzo ciekawe. By może ktoś inny też skorzysta.

Zacznę , więc od pierwszego kamienia, który oprawiłam. Jest to JASPIS. Matka wszystkich kamieni.

Jaspis - skała osadowa zbudowana z chalcedonu i kwarcu w różnych proporcjach, z różnymi domieszkami ( np hematytu, magnetytu, manganu itp ), jest odmianą chalcedonu, ale z uwagi na ziarnistość jest traktowany jak oddzielna grupa w obrębie kwarców. 

Skład chemiczny SiO2
Barwa: wszystkie barwy, pasiasty lub plamisty

Odmiany: basanit, jaspis agatowy,  jaspis egipski, jaspis pejzażowy, jaspis pasiasty, jaspis  nunkirchen, mookait, rogowiec, silex, unakit

Występuje w skałach osadowych jako wkładka, w postaci buł lub wypełnia szczeliny i żyły. Często występuje w formie otoczaków w osadach aluwialnych i lodowcowych.
Miejsca występowania: Meksyk, USA, Rosja, Polska, Chiny Indie

***************************************
Każdy kamień , tak samo Jaspis, posiada swoją moc. 

Jaspis to kamień ochronny, antystresowy, wspierający, uspokajający. To kamień energii, witalności i dobrego samopoczucia.
Wyrównuje biopole człowieka, równoważy pracę wszystkich gruczołów dokrewnych człowieka. dzięki temu wzmacnia system odpornościowy, poprawia wzrok i słuch, wspomaga leczenie wątroby, nerek, śledziony.

Jaspis wspiera partnerstwo i rodzinę, W związkach wspiera spokój i harmonię i zaufania. Ułatwia założenie rodziny i chęć ustatkowania się.

Jaspis zachęca do działania, pomaga w dążeniu do celu.

To bardzo silny talizman poprawiający atmosferę w pracy i rodzinie.

Aby najlepiej działał należy go nosić jak najbliżej ciała.

Należy go specjalnie pielęgnować - nie wolno kłaść go na słońcu. Gdy jego blask gaśnie należy go opłukać w ciepłej wodzie tym samym oczyścić z nagromadzonej negatywnej energii. Przechowywany razem z hematytem nabiera nowej energii.

 ****************************************

Jaspis czerwony - silny kamień ochronny. Zmniejsza stres i wzmacnia poczucie stabilizacji. Wzmacnia naszą wolę, sprzyja realistycznemu myśleniu. Pomaga panować nad sobą i pokonywać własne słabości.
Wyzwala głęboki spokój i odprężenie. Oczyszcza i harmonizuje energię życiową. Pomaga przezwyciężyć depresję.
Chroni od złych czarów i prze zauroczeniem.

Jaspis Dalmatyńczyk fioletowy - kamień wojowników. Chroni prze depresją i negatywnym myśleniem. Pomaga pomysły przekuwa na działanie.Nadaje się dla osób rozpoczynających działalność lub np budowę domu

Jaspis Skóra Leoparda - dla wrażliwych, delikatnych ludzi. Pomaga wyleczyć rany emocjonalne i pożegnać się z nieprzyjemnymi wydarzeniami z przeszłości. Pomaga w realizacji postawionych celów. Chroni i wspiera gdy realizuje się cele życiowe. Pomaga w koncentracji.

Jaspis obrazkowy, pejzażowy, zielony i szary - pomaga realizować marzenia. Wspiera wszelką twórczość, kreatywność, otwiera blokady. Pomaga podczas rysowania, malowania, rzeźbienia. Ułatwia medytację i wizualizację. Osobom rozwiniętym duchowo przynosi wizje z poprzednich wcieleń.
Jest to szczególnie pomocny kamień dla przedsiębiorców i ludzi biznesu – pomaga im utrzymać to co już zdobyli, a także rozwijać firmę poprzez właściwe posunięcia.

Jaspis Ocean - uspokaja umysł, wycisza emocje. Pomaga kochać siebie, akceptować przychodzące wydarzenia.  Polecany do medytacji.

Jaspis Lemon - przynosi spokój, ukojenie, poczucie spełnienia.

Jaspis Picasso - wspiera w konfliktach, pomaga w szybszym myśleniu i stymuluje zdolności organizacyjne, pomaga w okresie zwiększonego stresu.

Jaspis Sezamkowy - wspiera w okresie stresów i kłopotów, zapewnia harmonię. Wspomaga w czasie uzdrawianiania fizycznego i emocjonalnego.

Jaspis Skóra Węża - chroni. poprawia nastrój, zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Polepsza nastrój i nastawienie do życia. pomaga pokonać smutek i skutki stresu. Mówi się, że przyciąga to czego się potrzebuje.

Jaspis Zebra - dodaje odwagi, wspomaga w wytrwałości, aby doprowadzić rozpoczęte zadania do końca.

Jaspis Żółty - dobra energia, lepsze samopoczucie. Przyciąga dobrą, pozytywną energię. Pomaga pozbyc się zmartwień. Rozbudza erotycznie kobiety. Oczyszcza wątrobę , woreczek żółciowy, śledzionę ( należy pic wodę, w której moczył się 6 godziń czysty kamień ). Jest pomocny dla ludzi, którzy wpadają w nałogi.

Jaspis Rainforest - Pomaga w okresie smutku, depresji, przytłoczenia różnymi sprawami. Pomaga obudzić w sobie radość.

Jaspis Makowy - Podnosi poziom energii i witalności organizmu, zwiększa wytrzymałość fizyczną. Pomaga w kontaktach ze zwierzętami.

Jaspis Kambara - pomaga przy napiętych nerwach, niepokoju, strachu. Rozprasza negatywne myśli, wzmacnia pewność siebie. Kładąc jaspis kambara w domu lub mieszkaniu przywołuje się do tego miejsca spokój i stabilizację.

Jaspis Drzewny - doskonały dla osób, którzy chcą zacząć od nowa, pomaga pokonać ograniczenia i pozbyć się strachu. Wspiera w sytuacjach stresujących.

Jaspis Brecciated Jasper - zawiera w sobie hematyt. Posiada energię regenerującą i odmładzającą. zachęca do skupienia umysłu, sprzyja klarownym myślom i ogólnemu poczuciu szczęścia. Absorbuje negatywne energie i pomaga mieć pozytywne spojrzenie na życie.

Jaspis Brązowy i Pomarańczowy - Obniża poziom lęku, łagodzi fizyczny ból, wspomaga w pozbyciu się traumy. Rozbudza erotycznie mężczyzn ( brązowy ) .